startup.com.plBaza wiedzyPomysł na biznes › Zakupy grupowe w wersji lokalnej

Zakupy grupowe w wersji lokalnej

Piątek, 02 Marzec 2012 17:49

2 lata temu do naszego kraju zawitała moda na zakupy grupowe. Na początku trendu najbardziej popularny był serwis Grupon, potem przyszedł Gruper, Okazik oraz najnowsze dziecko Grupy Allegro - Citeam. Każdy z tych portali oferuje swoim klientom kupony rabatowe na zakup towarów i  usług z różnych branż. Mania kupowania ogarnęła już całą Polskę, a newslettery z powiadomieniami o nowościach w serwisach przychodzą na setki tysięcy skrzynek pocztowych.

Czy zakupy grupowe się opłacają?

Jesteśmy kuszeni najróżniejszymi ofertami, których rabaty sięgają nawet 90%. Przestaliśmy się zastanawiać czy podane ceny są zgodne z rzeczywistością. Ja jestem nieufny w stosunku do takich ofert - wiedząc na jakiej zasadzie działa obecny marketing. Zróbmy szybki przegląd ofert: w jednym z serwisów znalazłem ofertę wywołania cyfrowo 100 zdjęć za cenę 22zł zamiast 86zł (zapewniając jednocześnie, że to wspaniała okazja ponieważ kupujący oszczędza 74%).

Zróbmy kalkulację

100 zdjęć w cenie 22zł = 1 zdjęcia za 22gr. (promocja)

100 zdjęć w cenie 86zł = 1 zdjęcie za 86 gr. (cena przed promocją) Zadajmy sobie retoryczne pytanie czy kupiłbyś taką ofertę przed promocją?

Szukając w google "cyfrowe wywołanie zdjęć" znajduję na pierwszych pozycjach strony które oferują tę samą usługę za średnio 27gr. (najtańsze znalazłem za 25gr.) Więc proszę ze mnie nie robić półgłówka i nie wmawiać mi że 22gr. to rabat w wysokości 74% (i to jeszcze przy 100 odbitkach). Wiecie dlaczego tak jest? Udało nam się dowiedzieć, że prowizje serwisów sięgają ok 50% - tak więc przedsiębiorca otrzymuje zazwyczaj mniej niż 50% tego co Ty płacisz w ofercie.

Można kupować taniej!

Podaliśmy się za firmę chcącą wystawić ofertę w serwisie z zakupami grupowymi. Otrzymaliśmy szczegółowe wyceny od największych sieci dla naszej oferty zaczynające się od 50% do 70% (z informacją, że reklama musi kosztować). Jednak pozytywnie się zdziwiliśmy czytając maila od serwisu lokalnych zakupów dla Wrocławia.  Dział handlowy tego stosunkowo nowego serwisu poinformował nas o prowizji w wysokości 15% - zawsze i dla każdego przedsiębiorcy. Jak wyczytaliśmy na stronie internetowej wrodeal.pl każdy z kupujących ma możliwość otrzymywania dodatkowych rabatów w związku z liczbą zakupów. 5 poziomów lojalnościowych pozwoli otrzymać dodatkowe 5% rabatu przy każdym zakupie.

A jednak można, całkiem ciekawa inicjatywa - szkoda tylko, że dla mieszkańców Wrocławia.

 

Zaufali nam m.in.:

Panorama Szkoleń logo Mfbiz.pl logo Manufaktura Biznesu logo Wrodeal logo Meblostef logo Norta logo